BLOG QUICK7 - QUICK7.CZ | BLOG | blogujeme | vaše názory nás zajímají

Přejít na obsah

5 týdnů dovolené – dobrý nápad?

QUICK7.CZ | BLOG | blogujeme | vaše názory nás zajímají
Vytvořil v Ekonomika ·

5 týdnů dovolené – dobrý nápad?

Návrh do PS ČR přichází od KSČM.

 
Co říká zákoník práce nyní (k 10.11.2018)? V § 213 je ustanoveno, že:

         
·  výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním   roce

            
·  dovolená zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených   v § 109 odst. 3 činí 5 týdnů v kalendářním roce (jsou jimi   zaměstnanci pobírající „plat“, nikoliv mzdu).  Plat   je peněžité plnění poskytované za práci zaměstnanci zaměstnavatelem, kterým   je:
  
Ø stát
  
Ø územní   samosprávní celek
  
Ø státní   fond
  
Ø příspěvková organizace, jejíž náklady na platy a odměny za   pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na   provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle   zvláštních právních předpisů
  
Ø školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže   a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle školského   zákona
  
Ø regionální rada regionu soudržnosti.
       
         
·   dovolená pedagogických pracovníků a akademických   pracovníků vysokých škol činí 8 týdnů v kalendářním roce.
  
  
V komerční   sféře tedy zákon stanoví alespoň 4 týdny dovolené. Mnozí zaměstnavatelé již   dnes nabízí zaměstnancům 5 týdnů dovolené jako „přilepšení ke mzdě“.
  
  
Čili na první pohled   by se mohlo tedy zdát, že vlastně s 5 týdny dovolené budou   zaměstnavatelé souhlasit bez problémů.
  
  
Opak je však   pravdou. Výtky jdou především od malých podnikatelů. Svou roli   v negativním pohledu zaměstnavatelů na 5 týdnů dovolené „ze zákona“ je i   nedostatek pracovní síly.
  
  
Velcí zaměstnavatelé   zpravidla 5 týdnů dovolené „utáhnou“ jak finančně, tak i personálně.
  
  
V době, kdy   pracovník je na dovolené, pokud za něj není personální náhrada, tak výroba či   služba „stojí“. Na tržbách zaměstnavatel nic tedy neinkasuje. A právě velcí   zaměstnavatelé danou věc dokáží vyřešit. Drobní zaměstnavatelé však můžou mít   problém, a to ve velké míře.
  
  
Střední podnikatelé   budou mít problém případ od případu. Určitě nelze paušalizovat, že to   jednoznačně nezvládnou.
  
  
Je-li zaměstnanec na   dovolené, musí někdo jiný jeho práci za něj udělat. Samozřejmě, že opět toto   neplatí generálně.

  
Největší problém   může nastat např. u profesí, jako je:
  
- řidič
  
- obsluha   strojů
  
- řemeslník
  
- dělník…
  
       
Je tedy 5 týdnů dovolené skvělý nápad? KSČM a každý kdo toto v parlamentu podpoří, bude maličko populista, protože ví, že na toto zaměstnanci budou pozitivně slyšet a zatleskají. A kladné politické body jsou hned „připsány“. Navíc další volby se blíží a podbízet se voličům mnozí politici neodmítnou, pokud je ta možnost.
 

Na druhou stranu si však zaměstnanci musí uvědomit, že pokud 5 týdnů dovolené drobný podnikatel „neutáhne“, může v krajním případě i propouštět zaměstnance a následně ztenčit výrobu či služby.
 

Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová sice před novináři hlasitě podporuje novelizaci zákona, avšak ona sama nikdy reálně v komerční sféře nepracovala. Vždy seděla pouze na „státní židli“. A i když vystudovala „politickou ekonomii Evropy“, tak jak se zdá, asi na některých přednáškách chyběla.  
 

Osobně nesouhlasím, alespoň nyní ne, aby zákon přikazoval 5 týdnů dovolené, tak jak je do parlamentu nyní předkládáno.
 

Zaměstnavatelé, kteří si to mohou dovolit, tak již toto zaměstnancům dávno poskytují. A ti zaměstnanci, kteří touží po 5 týdnech dovolené, a jimž zaměstnavatel dává „pouze“ 4, můžou změnit místo. Dnes ta možnost je, protože lidí na trhu práce je velký nedostatek a kvalitního pracovníka si chytrý zaměstnavatel dokáže přilákat právě různými benefity a bonusy.
 

Tím však rozhodně nechci uvést, že na 5 týdnů dovolené ze zákona, musí zaměstnanci zapomenout. Lze si představit situaci, kdy 5 týdnů dovolené ze zákona, se v ČR může jevit jako dobrý nápad. V roce 2018 a ani zřejmě v roce 2020 (od té doby by právě novela měla být účinná) není a nebude pro drobné podnikatele předmětná novelizace podporou jejich podnikání.
 

Zda novelizace „projde parlamentem“ a 5 týdnů dovči ze zákona všichni dostanou je otázka. ČSSD a KSČM to zřejmě většinou podpoří, jak se k návrhu postaví ANO a Piráti ještě uvidíme. ODS a SPD je proti.
QUICK7.CZ         Reklama         Podmínky užití         Tiskové zprávy         Kontakty
Návrat na obsah